Odżywianie / przepisyTrening

Redukcja wagi wymaga czasu i cierpliwości – nie ma innej drogi prowadzącej do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Sprawdzone sposoby na zdrowe odchudzanie to przede wszystkim wysiłek fizyczny oraz wprowadzenie zmian w jadłospisie. Nie warto szukać skrótów – nieodpowiedzialne podejście do walki z nadwagą lub otyłością może sprawić, że stracimy nie tylko kilogramy, ale również zdrowie.

1. Jak zacząć zdrowe odchudzanie? Postaw na regularność!

Dzięki spożywaniu posiłków o stałych porach metabolizm przyspiesza, organizm nie magazynuje tkanki tłuszczowej, a poziom cukru utrzymuje się na stabilnym poziomie. Regularne treningi pozwalają z kolei skutecznie budować mięśnie i zwiększać jędrność skóry.

2. Zacznij ćwiczyć!

Dzięki aktywności fizycznej tempo odchudzania znacznie się zwiększa. Na początek można wprowadzić więcej ruchu do codziennych aktywności, np. wybierając schody zamiast windy lub rower zamiast samochodu. By osiągnąć najlepsze efekty, warto wykupić karnet na siłownię, basen czy do klubu fitness i zacząć systematycznie uprawiać sport. Świetne rozwiązanie to również uczestnictwo w naszych wczasach odchudzających na Mazurach!

3. Wybierz zdrowe odżywianie zamiast diety.

Czym jest zdrowe odchudzanie? Na pewno nie krótką, rygorystyczną dietą. O odchudzaniu lepiej myśleć w kategorii długoterminowej, ale łagodnej zmiany swoich nawyków żywieniowych.

4. Pamiętaj o piciu wody.

Wypijanie dużej ilości wody oraz niesłodzonych herbat (zielonych, owocowych, ziołowych) poprawia przemianę materii, zwiększa efektywność treningów i hamuje apetyt. W trakcie odchudzania należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

5. Ogranicz spożywanie alkoholu.

Alkohol to produkt wysokokaloryczny, dlatego podczas redukcji wagi powinno się go zdecydowanie unikać. Niewiele kalorii zawiera wytrawne wino, a od czasu do czasu można także sięgnąć po szampana lub piwo. Bombami kalorycznymi są natomiast drinki, wódka oraz nalewki.

6. Zrezygnuj z pustych kalorii.

Odchudzanie się polega w dużej mierze na umiejętności dokonywania wyborów. Słodycze, fast foody i gazowane napoje zawierają mnóstwo kalorii, jednocześnie nie dostarczając organizmowi cennych składników odżywczych. Warto mieć świadomość, że jedna czekolada z nadzieniem ma tyle kalorii, co dobrze zbilansowany, sycący obiad.

7. Nie zapomnij o błonniku.

Składnik ten usprawnia pracę układu pokarmowego i wzmaga uczucie sytości. Człowiek może czerpać go przede wszystkim z warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

8. Prowadź higieniczny tryb życia.

Jeśli organizm pracuje prawidłowo, kilogramy ubywają szybciej. Przewlekły stres czy zaburzenia snu spowalniają metabolizm i zwiększają apetyt, dlatego podczas odchudzania trzeba zadbać nie tylko o jadłospis i trening, ale także samopoczucie.

9. Nie zniechęcaj się!

Jednodniowe odstępstwo od diety, pominięcie treningu czy chwilowe wahania wagi zdarzają się każdemu. Najważniejsze, aby nie szukać wymówek, z porażek wyciągać wnioski i konsekwentnie dążyć do celu.

10. Pozostań w kontakcie z lekarzem.

W przypadku, gdy dieta i sport nie przynoszą zadowalających rezultatów, warto wykonać gruntowne badania. Zrzucenie zbędnych kilogramów mogą utrudniać np. problemy z hormonami. W takiej sytuacji jedynie lekarz jest w stanie doradzić jak się zdrowo odchudzać.