Odżywianie / przepisyTreningdieta i trening efekty

Każda osoba ma inny powód do zmiany trybu życia. Dla jednych priorytetem będzie zrzucenie wagi, dla innych odwrotnie – zwiększenie masy mięśniowej. Część trenujących pragnie wyrzeźbić sylwetkę, a pozostali chcą poprawić swoją kondycję. Bez względu na motywację, należy pamiętać o równowadze pomiędzy właściwie zbilansowaną dietą a regularnym wysiłkiem fizycznym.

Czy dieta jest ważna?

Dla milionów smakoszy jedzenie to ogromna przyjemność. Nierzadko wolą skupić się na intensywnym wysiłku fizycznym niż próbach ograniczenia wielkości porcji czy odmawianiu sobie ulubionych produktów. Czy trening bez diety ma sens? Nie do końca. Przekonanie, że w odchudzaniu liczy się wyłącznie ujemny bilans kalorii, może sprowadzić na manowce. Ich spalanie nie jest wcale łatwe. Co więcej, niektórzy kierują się przeświadczeniem, że po wyjściu z siłowni mogą nadrobić stracone kalorie, sięgając po batonik, fast food czy bogaty w cukry napój.

Bez odpowiedniej diety trudno też liczyć na sukces w osiągnięciu wymarzonej figury. W trakcie treningu zmienia się zapotrzebowanie na witaminy, białka oraz makro- i mikroskładniki. Jeśli organizm nie otrzyma ich w odpowiedniej ilości, mięśnie nie będą w stanie się wykształcić ani zregenerować. Oprócz tego szybko zabraknie nam energii.

Jaka dieta przy treningu siłowym?

Prawidłowy jadłospis osoby pracującej nad przyrostem masy opiera się na węglowodanach. Produkty spożywcze takie jak ryż, kasza, makaron, pieczywo czy musli powinny wchodzić w skład każdego dania. Należy zadbać również o pełnowartościowe białko – jego brak może doprowadzić do ubytków masy mięśniowej w razie przetrenowania. Trzeba przy tym zachować rozsądek – nadmiar protein może powodować wzrost tkanki tłuszczowej.

W jadłospisie szczególnie ważne są także warzywa, owoce, pestki i orzechy. Komponując plan posiłków, nie można pominąć tłuszczów. Najlepiej sięgać po roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej słonecznikowy bądź rzepakowy. Pamiętajmy, że właściwa dieta to nie dieta wysokotłuszczowa – zbyt duże spożycie tłuszczów zmniejszy naszą wydolność fizyczną i sprawi, że będziemy się szybciej męczyć.

Dieta czy trening – a może połączenie?

Podsumowując, by osiągnąć wyznaczony cel, należy zwrócić uwagę zarówno na odżywianie, jak i trening. Jedno nie funkcjonuje bez drugiego, a z pewnością nie działa na dłuższą metę. Z dużym prawdopodobieństwem dieta bez aktywności fizycznej zakończy się efektem jo-jo, z kolei wysiłek bez zbilansowanego jadłospisu będzie mało efektywny.