MotywacjaTrening

„Jeśli raz się poddasz, to może stać się nawykiem. Nigdy się nie poddawaj”.

Wiemy, jak wielki sukces osiągnął autor tych słów i że warto go posłuchać. Z drugiej strony, nie każdy ma w sobie tyle samozaparcia co Michael Jordan. Wielu osobom w realizacji celów przeszkadza słomiany zapał, za którym idą kolejne wymówki, a finalnie rezygnacja. W trenowaniu widać to szczególnie wyraźnie. Co zrobić, żeby nie tracić chęci do ćwiczeń? Prezentujemy porady, które pomogą w utrzymaniu motywacji potrzebnej do osiągnięcia wymarzonych rezultatów.

Jak się zmotywować do treningu?

Skuteczna motywacja do treningu to kwestia indywidualna. Przede wszystkim należy sprecyzować swój cel. Może nim być cokolwiek, co ma dla nas znaczenie: poprawienie kondycji na tyle, by nie męczyć się przy wchodzeniu na trzecie piętro, powrót do figury sprzed ciąży czy długodystansowa zmiana trybu życia na bardziej aktywny.

Dobrym sposobem na zwiększenie motywacji do ćwiczeń jest karnet na siłownię. Niektórzy ludzie, powodowani nieśmiałością lub wstydem, wolą trenować na własnym terenie. Niekiedy się to sprawdza, ale bywa i tak, że domowe ćwiczenia odkłada się z braku czasu bądź ze zmęczenia, aż znikają z harmonogramu dnia. Do tego niosą one ze sobą pewne ryzyko, ponieważ nie mamy gwarancji, że wykonujemy je poprawnie. Karnet zachęca do wyjścia z domu i opuszczenia swojej strefy komfortu. Korzystając z profesjonalnego sprzętu lub ćwicząc pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego, wiemy że trenujemy bezpiecznie.

Motywacja do treningu na dedykowanym wyjeździe

Poza siłownią nie brakuje miejsc, w których możemy ćwiczyć indywidualnie lub grupowo. Niekoniecznie muszą być to monotonne treningi – chętni mają do wyboru mnóstwo opcji, od zumby, przez aerobik i jogę po basen czy pole dance. Najważniejsze, żeby zrobić pierwszy krok. Opłacenie karnetu lub kursu zmotywuje nas do udziału w zajęciach, bo każde opuszczenie lekcji może wiązać się ze stratą pieniędzy. Poza tym wspólny wysiłek rodzi rywalizację, a ta pociąga za sobą chęć polepszania wyników.

Można pójść dalej i wziąć udział we wczasach odchudzających lub kondycyjnych. W tym przypadku oddajemy się w ręce zawodowców, którzy starannie zaplanują nasz pobyt, włącznie z treningami i jadłospisem. Podczas obozu motywacja do treningu płynie z zewnątrz – wykonujemy polecenia kadry, co według uczestników takich wyjazdów przynosi znacznie lepsze efekty niż samodzielna organizacja ćwiczeń.

Samozaparcie jako sposób na zwiększenie motywacji do ćwiczeń

Zamawiając plany ćwiczeń zaprojektowane pod swoje potrzeby, pracując pod okiem trenera lub uczestnicząc w grupowych zajęciach i wyjazdach, możemy łatwiej trzymać się własnych postanowień. Pamiętajmy jednak, że skuteczna motywacja do treningów opiera się na zaangażowaniu, wytrwałości, systematyczności i uporze. Pochodzi z wewnątrz i jest konieczna do osiągnięcia celu.