„ Mam koleżanki, które zupełnie nie interesują się zdrowym odżywianiem, często widzę je z drożdzówkami, batonami, a mimo to wyglądają szczupło. Jak to możliwe?
Ja z kolei wiem na temat odchudzania praktycznie wszystko, testowałam niemal każdą możliwą dietę, a do wymarzonych efektów ciągle daleko”.
Czemu tak się dzieje?
Efekt domina – jedno odstępstwo ciągnie za sobą kolejne.
U osób „wiecznie odchudzających się” zjedzenie niezdrowego produktu wywołuje wyrzuty sumienia. Czując się ze sobą źle, zaczynamy jeść jeszcze więcej.
Niestety zazwyczaj 2 kostki czekolady nie mają terapeutycznego działania. „Zrozumieć” może dopiero cała tabliczka czekolady.
Uruchamia się tzw. „efekt domina”: jedno odstępstwo ciągnie za sobą kolejne: zamiast 2 kostek czekolady, jemy całą tabliczkę, potem jeszcze lody, no i niezdrową kolację…. „bo jak i tak już tyle zjadłam, to co mi zależy. Ćwiczenia też odpuszczę, bo z takim wielkim brzuchem nie dałabym rady ćwiczyć….zacznę od jutra”…
Jak myśli osoba szczupła?
Osoba szczupła, może faktycznie często sięga po coś niezdrowego, ale są to bardzo małe ilości.
Jeśli na coś się skusi – są to 2 kostki czekolady, a nie cała tabliczka. Jeśli upiecze ciasto – zje 1 kawałek/maksymalnie 2 kawałki ciasta, a nie pół blaszki.
Nie ma złych emocji w związku z jedzeniem niezdrowych rzeczy.
Jakie myśli pojawiają się w głowie osoby szczupłej?
- „Jutro też jest dzień, nie muszę od razu zjadać pół blaszki ciasta. Dziś zjem trochę i jutro znowu zjem kawałek.”
- „Jedno odstępstwo nie sprawi, że mam nagle wszystko porzucać”
- „Ta czekolada jest naprawdę smaczna, ale nie muszę od razu zjadać całej tabliczki”
Jak myśli osoba będąca wiecznie na diecie?
- „Znowu mi się nie udało”
- „Jestem beznadziejna”
- „Już zawsze będę gruba”
- „To tylko kawałek ciasta, a ja jak zwykle nie mogłam sobie odmówić”
Uwolnij się od wyrzutów sumienia związanych z jedzeniem.
Przestań się karać, przestań się obrażać. Bądz dla siebie najlepszą przyjaciółką.
Myśli wspierające vs. myśli sabotujące
Aby skutecznie pracować ze swoją głową musisz analizować myśli. Prowadź ze sobą dialog wewnętrznej każdą myśl sabotującą zmień na myśl wspierającą.
Zamień myśl sabotującą na myśl wspierającą.
PRZYKŁAD 1:
MYŚL SABOTUJĄCA: Zjadłam coś, czego nie powinnam zjeść. Znowu złamałam dietę, jestem beznadziejna. Już nie mam na to siły, teraz to już się nie opłaca kończyć…zacznę znowu od poniedziałku.
MYŚL WSPIERAJĄCA: To tylko jedno odstępstwo, nie muszę od razu rzucać całej diety. Każdemu zdarza się powinięcie nogi. Po prostu niepotrzebnie ominęłam jeden posiłek i dopuściłam do zbyt dużego głodu, przez co skończyło się tym nieplanowanym pączkiem. Mam wnioski na przyszłość. Kiedy jem regularnie łatwiej jest mi nie ulegać pokusom. Nie odpuszczam, bo porzucenie diety tylko pogorszy sprawę. Idę dalej!
PRZYKŁAD 2:
MYŚL SABOTUJĄCA: Nic się nie stanie jak zjem tą paczkę chipsów. Miałam taki ciężki dzień. Zasługuję na nagrodę.
MYŚL WSPIERAJĄCA: No tak, ale znam siebie…jak otworzę chipsy, to zaraz naleję sobie wina, jak wypiję wino, to znowu zamówię pizzę. Po tym wszystkim poczuję się tylko gorzej, a przecież zależy mi na tym, żebym się czuła dobrze. Miałam tak ciężki dzień, że zasługuję na pyszną, pełnowartościową kolację. No i zrobię sobie gorącą kąpiel z aromatyczną solą morską. To zawsze poprawia mi nastrój.
Popracuj nad swoimi myślami, bo cała walka o odchudzanie toczy się właśnie w głowie!
Już 6 marca 2022 spotykamy się z uczestnikami obozu 3 x RESTART: zdrowie, umysł, piękno.
Będziemy dużo pracować nad naszymi strategią radzenia sobie z pokusami, metodami ćwiczenia mięśnia silnej woli technikami samokontroli i monitorowania.
Do zobaczenia.